Ziya Sürgit, 1940 yılında dostları ile hem hoşça vakit geçireceği hem de yiyip içeceği “Tek Tekçi” olarak anılan küçük bir mekan açar. “Ziya’nın Yeri” olarak anılan mekan, zamanla yakın arkadaşlarının isteğiyle adını “Yalova”ya bırakır. İsmini, Ziya Beyin en yakın arkadaşının köyünden alan mekan, tek tekçi olarak başladığı noktadan sabahları çorba, öğle yemekleri derken zamanla tam bir lokanta haline dönüşür. Ziya Beyin vefatının ardından oğulları Şeref ve Mehmet Yalova’yı, tarihi Yalı Hanı’nın çarşıya bakan tarafında bir süre işlettikten sonra, şimdiki yerine, tarihi balık halinin üst katına turistik lokanta olarak taşır. 44 yıl sonra 1984 yılında Yalova, önce amcası Mehmet’in, daha sonra da babası Şeref’in vefatıyla birlikte 3. kuşak temsilcisi Ertuğrul Sürgit’e devir olur.

Yalova, Osmanlı döneminde “Gedikli” diye anılan geleneksel meyhane kültürünü günümüzde de yaşatıyor. Kurulduğu 1940 yılından günümüze kadar geçen zamanda, Çanakkaleliler ile birlikte önemli bir sosyal kimlik oluşturarak, her müdavimi ile kurduğu ilişkisini dostluk temeline oturtuyor ve ilke olarak benimsiyor. Lezzet ve hizmetin dorukta olduğu bir kalite anlayışıyla hareket ediyor. Balığın ve deniz ürünlerinin en iyi örneklerinin hazırlandığı çağdaş Akdeniz Mutfağının tüm tatlarını sürekli yenileyerek sunan Yalova, lezzet ve kalitesinden ödün vermeden, anılarına sahip çıkarak Çanakkale limanının en güzel köşesinde, deniz kıyısında müdavimlerini en iyi şekilde ağırlıyor; kurduğu dostluklar ve paylaşımlarla kuşaklar boyu sürdürdüğü kültürünü ve geleneğini geleceğe taşımayı hedefliyor.

“Yalova’ya teşekkürler, keyifli gecemiz için..”

Seksenler Ekibi
Seksenler Ekibi

Değerli Yalova Restaurant çalışanları başarılarınızın devamını diliyor ve ne zaman gelsem Çanakkale’ye gideceğim restaurant belli artık. Hepinize çok çok teşekkür ediyorum.”

Levent YÜKSEL
Levent YÜKSEL

"Çanakkale'ye gelirken mutlaka uğradığımız ve her zaman çok memnun kaldığımız Yalova Restaurant ve çalışanlarına çok teşekkür ederiz."

Harun ERDENAY- İbrahim KUTLUAY
Harun ERDENAY- İbrahim KUTLUAY

"Sevgili Yalova Restaurant, Bugün 19 Mayıs 2012 Atatürk'ü Anma, Gençlik ve Spor Bayramı. Bu kadar önemki bir günde ulusal egenemliğimizin kalesi Çanakkale'de 72 senelik bu mekanda olmanın mutluluk ve gururunu yaşadı. Şehitlerimizin yarım adasına bakarak burada olduk. Buranın yıllarca Çanakkale'yi süslemesi dileğiyle.."

Kargo Grubu
Kargo Grubu

"Bir konser nedeniyle Çanakkale'ye gelmiştik midem zil çalınca yemek yiyeceğimiz bir yer sorduk Yalova Restaurant'ı tavsiye ettiler. Afiyetle bir balık yedik sormayın enfes bir şeydi ayrıca temizliğide samimiyetle bizi bahtiyar etti. Teşekkürler Yalova Restaurant.."

Müslüm Gürses
Müslüm Gürses

"Çanakkale'nin en iyi yeri dediler geldik, gördük, yedik, içtik çoook memnun kaldık annem Gelibolu'lu olduğu için duygulandık."

Ozan DOĞULU
Ozan DOĞULU

"Bizlere balık ve deniz ürünlerinin en kalitelisini mükemmel bir atmosfer içerisinde sunan, yediğimiz yemeği doyumsuz bir zevk haline getiren bu güzel müesseseye ve tabii ki bu müessesenin bugün ki haline gelmesinin baş aktörleri Didem ve Ertuğrul kardeşlerimize en içten takdir ve teşekkürlerimizi sunuyoruz"

Tuğamiral Erhan AKPORAY ve Eşi
Tuğamiral Erhan AKPORAY ve Eşi

"17 saatlik tekne seferinden sonra ilk rota Yalova Restorant. Neden? Sebebi açık, Çanakkale'nin en iyi restaurantı burası."

Ata DEMİRER
Ata DEMİRER